Ahşap tabela nasıl yapılır? Ahşap tabela yapımı

Bu yazı ahşap tabela nasil yapilir, ahşap tabela, kendin yap, dekorasyon konularıyla ilgilidir.


Evinize, odanıza veya dekor yaptığınız bir yere küçük şirin bir ahşap tabela olsun istersiniz diye düşünüyoruz. Bunu profesyonel olarak biz de üretip size yollayabiliriz elbette ama insanın kendi yaptığı bir şeyin önemini kesinlikle biliyoruz. Neden kendinize bir ahşap tabela yapmayasınız? İyi ama ahşap tabela nasıl yapılır ki? dediğinizi buradan duyduk merak etmeyin. Bu yazımızda size kendi tabelanızı yapabilmeniz için gerekli malzemeleri ve yapmanız gereken işlemleri internetten topladığımız görsellerin yardımıyla anlatmaya çalışacağız.


Hadi gelin öncelikle malzemeler ile başlayalım;

Gerekli malzemeler;

Ahşap plaka; bu elinize geçecek ve ölçüleri sizin ihtiyacınızı karşılayacak istediğiniz gerçek ahşap çeşidi olabilir. ayrıca kullanım kolaylığı açısından en az 18mm kalınlığında olmasını öneririz.


Ahşap çıtalar; Çıtalarımızı panel etrafında kullanacağız. yani plakamızın tüm kenar  ölçülerinin toplamı kadar olması yeterli olacak. Not: Bunu sadece yapacağımız tabelanın görünümü için kullanacağız. Elinizde çıta yoksa da tabelanıza devam edebilirsiniz.


Koruyucu vernik; Vernik ile çitalarımızı koyulaştıracağız. Yani çita kullanmayacaksanız ihtiyacınız yok. Koruyucu vernik çeşitlerini yapı marketlerden edinebilirsiniz. Renk seçimini size bırakıyoruz ama bu model için koyu renk olan bir cila kullanmanızı öneriyoruz.

Vernik sürmek için bir parça bez.

Akrilik boya; Biri beyaz diğeri ise siyah olmak üzere iki akrilik boya ihtiyacımız olacak. Eğer elinizde farklı renkler varsa onları da kullanabilirsiniz. Siz birbirine yakıştırın yeter.

Boyama için fırça.

8-10 tane ahşap vidası, matkap, elektrikli daire veya herhangi bir zımpara, testere.

Boya şablonu için önceden kesilmiş folyo; folyoyu ve çizimi bize de yaptırabilirsiniz ama daha basit yöntemler de kullanabilirsiniz. Örneğin bir kağıda yazınızı çizerek ve yazıların içleri boş kalacak şekilde içlerini oyabilirsiniz.

ahşap tabela nasıl yapılır

Hazırsak başlayalım;

ahsap tabela nasil yapilir, ahşap tabela, kendin yap, dekorasyon Öncelikle kafanızda tabelanıza ne yazmak istediğinizi düşünün ve plakanızın oranında (cetvel yardımıyla yaparsanız daha iyi olur) boş kağıda küçük bir çizimini yapın. Bu aşamada bilgisayar çizim programları kullanma şansınız varsa oldukça işinize yarayacaktır. Ayrıca folyo kesim için dosyanızı da hazırlayabilirsiniz.

Küçük kağıda tasarımı çizdiğinizde tabelanızın son hali az çok belli olacaktır e bu da bizim gidiş yolumuz olacak.

Çizimimiz hazırsa malzemeleri kullanmaya geçelim, önce plakamızın ve çıtalarımızın üzerini zımparayla düzlüyoruz. Bu işlemin amacı, boyama sırasında bize hem kolaylık sağlayacak olması aynı zamanda da tüm parçaların temiz ve işe uygun olmasıdır. (Eğer dairesel zımparanız varsa bu aşama daha kısa sürecektir) Plakamızı yüzeyini, yan kalınlıklarını ve çıtalarımızı pürüzsüz hale gelinceye kadar zımparalıyoruz.

ahşap tabela zımpara
ahşap zımpara

Eğer hepsi tamamsa bezimizin bir kısmını ahşap verniğine batırarak nazikçe çıtalarımızı siliyoruz. Burada amacımız tamamiyle boyamak yerine plakayı dokusunu bozmadan karartmak. Bu nedenle üzerinden hafifçe geçmeniz yeterli olacaktır.(sadece görünecek kısımları verniklemeniz yeterli) Ardından fırça ile beyaz boyamızı plakamızın üzerine uyguluyoruz. Bunu yaparken atacağınız boya miktarı tamamen sizin zevkinize kalmış. Bu nedenle önce azar azar başlamanız mantıklı olacaktır.

sıkıştırma işlemi
ahşap boyama

Vernik ve boyamızı bir kaç saat kurumaya bırakıp kendinize bir kahve hazırlayabilirsiniz. Ve sitemizden tabela çeşitlerini inceleyerek biraz zaman geçirebilirsiniz.
Aradan bir kaç saat geçtiyse kaldığımız yerden devam edebiliriz. Şimdi de malzemelerimizin iyice kuruduğuna emin olup üstteki fotoğrafta da gördüğünüz gibi plakamızı çıtaların arasında sıkıştırarak etrafına vidalar ile sabitleme yapıyoruz. Şimdi elimizde bir şeyler oluşmaya başladığını göreceksiniz.

Ardından son aşamaya geçiyoruz. Yani yazı yazmaya. Eğer kesilmiş folyonuz yoksa yazılarınızı istediğiniz boyutta olmak üzere bir kağıda çizin veya imkanınız varsa çıktısını alın ve yazıların içini bir kesici yardımıyla oyarak hazır hale getirin.
Eğer kesilmiş folyonuz varsa yazıların iç kısımlarını bir toplu iğne yardımıyla temizleyebilirsiniz.

Şablonumuz da hazır olduğuna göre bunu ahşap tabelamızın üzerine sabitliyoruz( folyo ise tamamını yapıştırın, bir kağıt kullanıyorsanız kaymasını engellemek için etrafından bantlayın)

Şablonun sabit olduğunu kontrol ettikten sonra koyu renk boyamızı fırça ile şablonun üzerinden boyuyoruz. Son olarak şablonu hareket ettirmeden dikkatlice(etrafına boya bulaştırmadan) yerinden söküyoruz.
Tekrar kurutmaya bıraktığımız ahşap tabelamız bir kaç saat sonra hazır olacaktır. Güle güle kullanın.
Eğer beğendiyseniz bu yazımızı sosyal medyada paylaşırsanız çok seviniriz.

şablon hazırlama
şablon kullanımı
son boyama
şablonla yazı yazma
kendin yap

3 thoughts on “Ahşap tabela nasıl yapılır? Evde yapılır mı?”

  1. Kendin yap uygulamalarını hep bepenmişimdir. Evde kendim yapabileceğim şeyleri başkasına yaptırmak gücüme gidiyor. Yukarıdaki uggulamayı deneyeceğim Bazı malzemelerim eksik. Yapı marketten alıp başlayacağım. Video kanallarında bu tür videoları izlemeye doyamıyorum İyi günler

  2. Hocam kaliteli ahşap konusunda da bir yazı bekleriz sizden. Kendim bu işlerle uğraşmayı seviyorum ve güzel fikirlerim de var ama kaliteli hammaddeyi nereden bulurum onu bilmiyorum. Bu konuda da destek olursanız çok iyi olur. Takibinizdeyim

  3. Bu tarz ahşap tabelalar inanılmaz güzel duruyor bende bu tarz bir tabela yaptırmak istiyorum, ps ile çizimini yapıym ondan sonra size yaptırabilirim bunu. Resimlerde inanılmaz güzel duruyor diğer tabelalar ilgimi çekmiyor nedense hiç. İç tabelaları kendimde yaparımda dıştakini kendim yapamam zor olur büyük lazım .)

Bir Cevap Yazın